We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Uni-Conn mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-GDS-DOCK-D14-U3C
- Free-standing, powered Kiosk dock for devices enclosed in an IntelliSkin® Thin-CaseTM with Rear Pogo Pads
- GDS® connector and pogo pins provide charging via USB-C; Mechanical attachment mechanism allows for quick docking and undocking
- Dock swivels 180 degrees and enables connected devices to tilt 180 degrees
- Weighted base with rubber pads prevents kiosk from moving
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-D14-U3C |
|---|---|
| EAN | 0793442023903 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Uni-Conn™ Powered Tilt & Swivel Dock with USB-C (RAM-GDS-DOCK-D14-U3C) is a free-standing, powered dock for devices enclosed in an IntelliSkin® Thin-Case™ with Rear Pogo Pads. This solution can swivel 180 degrees and allows devices to tilt 180 degrees, ideal for customer-centric industries like retail, hospitality, food service, and more. Easily dock and undock your device with the assistance of the mechanical attachment mechanism. Power is provided to the pogo pins integrated into the GDS® Uni-Conn™ adapter via USB-C connection. This dock features a weighted base and rubber pads that offer theft deterrence and prevent it from sliding around on surfaces. One Dock to Connect Them All™ Always Protected. Always Connected.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| DC input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.76 kg |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| USB hub | No |