We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Uni-Conn mobile device dock station Tablet Black, Green
SKU
RAM-GDS-DOCK-U3CPU
- Snap-in dock featuring GDS® TechnologyTM uses an integrated pogo pin connector to provide high-speed charging
- Designed for devices enclosed in the IntelliSkin® Thin-CaseTM with Rear Pogo Pads
- USB Type-C female connector enables high-speed charging capabilities
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-U3CPU |
|---|---|
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Uni-Conn™ Powered Snap-In Dock with USB-C Connector (RAM-GDS-DOCK-U3CPU) is a versatile snap-in docking solution for devices enclosed in an IntelliSkin® Thin-Case™ with rear pogo pads. Power is provided to the pogo pins integrated into the GDS® Uni-Conn™ adapter via the USB-C connector. This dock features a 2-hole AMPS pattern, allowing it to be integrated into the RAM® ball and socket mounting system with a RAM® Diamond or Round Ball Base. The snap-in attachment method makes this dock ideal for rugged environments, including vehicles. The GDS® Uni-conn™ dock is backed by a 3-year warranty. Warranty is void if lever stop is not installed. One Dock to Connect Them All™ Always Protected. Always Connected.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 60 W |
| DC output voltage | 20, +5V |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.8 m |
| Weight | 149.685482 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 0.8 m |