We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Twist-Lock Suction Cup Double Ball Mount with Round Plate
SKU
RAM-B-166-C-202U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Twist-Lock Suction Cup Double Ball Mount with Round Plate
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-B-166-C-202U |
|---|---|
| EAN | 0793442911019 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM-B-166-C-202U consists of a 3.3" suction cup twist lock base, LONG double socket arm and round base that contains the universal AMPs hole pattern. The suction cup base is designed to have a strong hold on glass and non-porous plastic surfaces, including RAM adhesive disks. The mount is designed with a RAM 1" diameter patented rubber ball and socket system that has adjustment points at both ends of the double socket arm; this allowing for almost infinite adjustment and perfect viewing angles. The hole pattern found on the round base adapter will connect to most RAM cradles and 3rd party cradles.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 2.54 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 408.2 g |
| Height | 228.6 mm |