We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Tough-Tray Spring Loaded Laptop Holder with Flat Retaining Arms
SKU
RAM-234-3FL
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Tough-Tray Spring Loaded Laptop Holder with Flat Retaining Arms
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mobile device type | Laptop |
| SKU | RAM-234-3FL |
| EAN | 0793442910937 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
The RAM Tough-Tray is spring loaded expandable tray that can accommodate 10 to 16 inch wide laptops. The tray includes four flat side clamping arms, allowing your laptop to close completely while in the tray. These arms can be moved both vertically and horizontally, allowing a custom fit for varying thicknesses of laptops and the freedom of not blocking ports or drives. Hole patterns on perimeter of tray facilitate the mounting of additional RAM systems to support GPS, PDAs or other electronics.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Laptop |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Laptop |
| Type | Passive holder |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Built-in charger | No |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| System requirements | |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Power | |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 254 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 1.25 kg |