We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Round Plate with Ball
SKU
RAM-D-254-WD1U
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-D-254-WD1U |
|---|---|
| EAN | 0793442225413 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM-D-254-WD1U consists of a 2.25" diameter rubber ball, connected to a 2.5" diameter plate containing 7 holes total: the industry standard 4-hole AMPS hole pattern and a 3-hole 120-degree hole pattern. This component can drill down to any flat surface or connect to any RAM holder or cradle. The D Size ball is compatible with any other RAM D Size ball & socket components.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 5.71 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 231 g |
| Width | 63 mm |
| Depth | 63 mm |