We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE29U holder Passive holder Portable printer Black
SKU
RAM-HOL-ZE29U
- Form-fit rugged holder for the Zebra ZQ511 printer series
- Quick-release latch ensures mobility for on-the-go workers
- Compatible with 2-Hole AMPS hole pattern; mount as a peripheral to RAM device docks or mount flush to flat surfaces
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Universal |
| Mobile device type | Portable printer |
| SKU | RAM-HOL-ZE29U |
| EAN | 0793442017032 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
RAM Quick Release Printer Holder for Zebra ZQ511 Series
The RAM Quick Release Holder for Zebra ZQ511 Series (RAM-HOL-ZE29U) is a rugged, form-fit holder for the Zebra ZQ511 Portable Printer. This holder is designed with a quick-release latch to allow ultimate mobility for on-the-go workers and can either be flush-mounted or mounted as a peripheral to a RAM docking solution. This holder is not compatible with the extended battery or battery eliminator printer accessories for the Zebra ZQ511 series. It is made up of high-strength composite and backed by a lifetime warranty.
The RAM Quick Release Holder for Zebra ZQ511 Series (RAM-HOL-ZE29U) is a rugged, form-fit holder for the Zebra ZQ511 Portable Printer. This holder is designed with a quick-release latch to allow ultimate mobility for on-the-go workers and can either be flush-mounted or mounted as a peripheral to a RAM docking solution. This holder is not compatible with the extended battery or battery eliminator printer accessories for the Zebra ZQ511 series. It is made up of high-strength composite and backed by a lifetime warranty.
| Design | |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Mobile device type | Portable printer |
| Compatibility | Zebra ZQ511 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Portable printer |
| Compatibility | Zebra ZQ511 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Universal |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Weight & dimensions | |
| Width | 121.1 mm |
| Depth | 24.1 mm |
| Height | 88.3 mm |
| Weight | 68 g |