We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE26PHU holder Active holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
RAM-HOL-ZE26PHU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Powered Dock for Zebra TC8300 - Heated Pins
- Form-fit powered dock designed specifically for the Zebra TC8300 Touch Computer
- Charging capabilities provided by 5.5mm DC barrel connector and built-in pogo pin docking contacts for a seamless charging experience; pogo pins feature self-aligning docking pads that conform to the seated device
- Heating elements provide the necessary heat required to prevent pogo pins from locking up, allowing them to operate in wet and freezing environments
- Compatible with RAM® 2-hole AMPS pattern bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
Category: Holders
| SKU | RAM-HOL-ZE26PHU |
|---|---|
| EAN | 0793442017636 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This Powered Spring-Loaded Dock with Heated Pogo Pins (RAM-HOL-ZE26PHU) features a form-fitting design specifically for the Zebra TC8300. This dock has built-in heating elements that provide the necessary heat required to prevent pogo pins from locking up, allowing them to operate in wet and freezing environments. Charging capabilities are provided by a 5.5mm DC barrel pigtail connector and built-in pogo pin docking contacts for a seamless charging experience. Thoughtfully designed for easy, one-handed device insertion. Finish the solution by building your mount—these docks are RAM® Compatible™ equipped with a 2-hole AMPS pattern for adding a diamond ball adapter. Take advantage of thousands of RAM® mounting components to configure the perfect TC8300 solution.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Lean-on |
| Orientation | Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Zebra TC8300 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Zebra TC8300 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Built-in charger | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Width | 82 mm |
| Depth | 103 mm |
| Height | 263 mm |
| Weight | 331 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |