We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE24PLU holder Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
RAM-HOL-ZE24PLU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Locking Form-Fit Powered Dock for Zebra TC22 & TC27 with Boot
- Spring-loaded key-locking form-fit powered dock perfectly secures the Zebra TC22 and TC27 handheld computer with Rugged Boot; provides power through 1.25-meter long USB Type-A connector
- Utilizies pogo pin docking contacts to provide charging capabilities to the device
- Compatible with B and C size RAM® 2-hole diamond bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
Category: Holders
| SKU | RAM-HOL-ZE24PLU |
|---|---|
| EAN | 0793442016653 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This key-locking, spring-loaded, form-fit powered dock (RAM-HOL-ZE24PLU) allows you to secure the Zebra TC22 and the TC27 handheld computer with the Rugged Boot installed. Power to the device is delivered via a 1.2m long USB Type-A connector and pogo pin docking pins. This dock includes an integrated stylus holder that snaps your stylus into place while not in use, and will accommodate the Zebra hand strap. Complete your solution by adding a compatible RAM® two-hole AMPS pattern diamond bases and a B or C size ball mount, allowing for a wide variety of mounting options (hardware included).
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Lean-on |
| Orientation | Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Zebra TC22, TC27 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Zebra TC22, TC27 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Built-in charger | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Width | 92 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 196 mm |
| Weight | 340 g |
| Cable length | 1.25 m |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |