We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE24L-1U holder Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
RAM-HOL-ZE24L-1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Locking Form-Fit Holder for Zebra TC22 & TC27 without Boot
- Spring-loaded key-locking form-fit dock perfectly secures the Zebra TC22 and TC27 handheld computer without Rugged Boot
- Includes top and bottom shim inserts for a form-fit docking experience when using the TC22/TC27 without the Rugged Boot
- Integrated stylus holder on the side of the dock
- Compatible with B and C size RAM® 2-hole diamond bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car/Indoor |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | RAM-HOL-ZE24L-1U |
| EAN | 0793442016707 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This key-locking, spring-loaded, form-fit holder (RAM-HOL-ZE24L-1U) allows you to secure the Zebra TC22 and the TC27 handheld computer without the Rugged Boot installed. Included with this dock are top and bottom shims to allow a form-fit when docking the device without the Rugged Frame installed. This dock includes an integrated stylus holder that snaps your stylus into place while not in use, and will accommodate the Zebra hand strap. Complete your solution by adding a compatible RAM® two-hole AMPS pattern diamond bases and a B or C size ball mount, allowing for a wide variety of mounting options (hardware included).
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Lean-on |
| Orientation | Vertical |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Zebra TC22, TC27 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Zebra TC22, TC27 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car/Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Width | 92 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 196 mm |
| Weight | 331 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |