We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE20PKLU mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-HOL-ZE20PKLU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Locking RAM Tough-Dock for Zebra ET4x 8" Tablet
- RAM® Tough-DockTM perfectly secures the Zebra ET40 & ET45 8" enterprise tablets with Rugged Frame; includes set of keys for locking capabilities; MIL-STD 810G Shock and Vibration tested
- Compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Dock accommodates tablet add-ons such as the Expansion Back and PowerPack Battery; tablet scanning works while tablet is docked
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-HOL-ZE20PKLU |
|---|---|
| EAN | 0793442226069 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Featuring charging capabilities and a key lock for theft deterrence, the RAM® Tough-Dock™ for Zebra ET40 & ET45 8" enterprise tablets with Rugged Frame allows you to keep the device charged through the pogo pin contacts when the device is docked—power is provided by connecting to the dock's 5.5mm DC power jack. The dock also allows the tablet's scanning function to work on the side, as well as tablet add-ons such as the Zebra Expansion Back and PowerPack Battery. This vehicle dock is compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm in order to complete your mounting solution. Take the solution a step further by taking advantage of the built-in 2-hole mounting plate compatible with RAM® 2-hole diamond base for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET4x 8" |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Not supported |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| DC-in jack | Yes |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 725 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Cable length | 1 m |
| USB hub | No |