We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE10PDU holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-HOL-ZE10PDU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Power + Data Dock for Zebra ET5x 8.3" & 8.4" Series
- Spring-loaded powered dock featuring GDS® TechnologyTM for data and charging capabilities for the Zebra ET5x 8.3" & 8.4" series tablets with Rugged Frame via DC 5.5mm power jack and USB Type A connector for adding a peripheral
- When connected to a power source, integrated pogo pins provide power to the device as well as peripheral connectivity while docked; Dock accommodates tablet add-ons such as scanner, hand strap, and PowerPack battery; tablet scanning works while tablet is docked
- Compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Built-in 2-hole mounting plate for additional device mounting such as a phone; compatible with RAM® 2-hole diamond bases and accessory side bracket
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAM-HOL-ZE10PDU |
| EAN | 0793442013973 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Featuring GDS® Technology™ for data and charging capabilities, the GDS® Vehicle Dock for Zebra ET5x 8.3" & 8.4" series tablets allows you to connect a desired peripheral while keeping the device charged through the pogo pin contacts when the device is docked. Power is provided by connecting to the dock's 5.5mm DC power jack, while peripheral support is provided by the built-in USB Type A cable. The dock also allows the tablets scanning function to work through the cutout on the back which also accommodates tablet add-ons such as scanner, hand strap, and PowerPack battery. This vehicle dock is compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm in order to complete your mounting solution. Take the solution a step further by taking advantage of the built-in 2-hole mounting plate compatible with RAM® 2-hole diamond base for additional device mounting such as a phone, or other handheld device. An included optional accessory bracket will allow you to connect RAM® 2-hole diamond bases for device mounting and features a cable management system.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Zebra ET5x |
| Type | Active holder |
| Product colour | Black |
| Interface | USB |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| Built-in charger | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Zebra ET5x |
| Type | Active holder |
| Product colour | Black |
| Interface | USB |
| Built-in charger | Yes |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| Performance | |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | USB |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Weight | 630.49 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |