We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-ZE10KLU holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-HOL-ZE10KLU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Key Locking Form-Fit Holder for Zebra ET5x 8.3" & 8.4"
- Spring-loaded key-locking form-fit holder perfectly secures the Zebra ET5x 8.3" & 8.4" series tablets with Rugged Frame; includes set of keys for locking capabilities
- Compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Built-in 2-hole mounting plate for additional device mounting such as a phone; compatible with RAM® 2-hole diamond bases and accessory side bracket
- Dock accommodates tablet add-ons such as scanner, hand strap, and PowerPack battery; tablet scanning works while tablet is docked
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAM-HOL-ZE10KLU |
| EAN | 0793442014161 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Vehicle Dock features a key-locking form-fit design specifically for the Zebra ET5x 8.3" & 8.4" series tablets, including cutouts leaving all buttons and ports exposed. The dock also allows the tablets scanning function to work through the cutout on the back which also accommodates tablet add-ons such as scanner, hand strap, and PowerPack battery. This vehicle dock is compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm in order to complete your mounting solution. Take the solution a step further by taking advantage of the built-in 2-hole mounting plate compatible with RAM® 2-hole diamond base for additional device mounting such as a phone, or other handheld device. An included optional accessory bracket will allow you to connect RAM® 2-hole diamond bases for device mounting and features a cable management system.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Zebra ET5x |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Zebra ET5x |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Weight | 703.06 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |