We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-SAM60CPN-1AU mobile device dock station Tablet/Smartphone Black
SKU
RAM-HOL-SAM60CPN-1AU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
EZ-Roll'r™ Modular Power + Single USB Dock Samsung Tab Active5 & 3
- EZ-Roll'rTM form-fit powered dock designed specifically for the Samsung Galaxy Tab Active5 & Tab Active3; provides charging through an integrated pogo pin connection
- Compatible with most RAM® dock accessories including Temperature Control Accessories, RAM® NFC Extender, GDS® Roto-MagTM, and side accessory attachments
- Powered via USB-C connector (Non-Power Delivery charger required); connect a single input device via USB-A connector
- Compatible with the Samsung OEM skin as well as the RAM® SkinTM
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-HOL-SAM60CPN-1AU |
|---|---|
| EAN | 0793442021831 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM® EZ-Roll'r™ Modular Power + Single USB Dock Samsung Tab Active5 & Tab Active3 (RAM-HOL-SAM60CPN-1AU) was thoughtfully designed to meet the demands of commercial truck drivers, field service technicians, pupil transporters, logistics managers, forklift operators, and more. Power and data sync capabilities are provided to the device through GDS® pogo pins while taking advantage of this cradle's USB port to support one additional peripheral, making this the ideal, compact mounting solution for your mobile workstation. This modular dock is compatible with the RAM® Skin™ or factory device skin along with most RAM® accessories including: Temperature Control Accessories, RAM® NFC Extender, and side bracket accessory attachments. Modular docks are not compatible with the GDS® Hand-Stand™ but are compatible with the GDS® Roto-Mag™. Access to the stylus remains while the device is docked. Included is a set of four nuts and bolts to connect the dock to any RAM® components containing the universal AMPS hole pattern. Also included is the USB-C female pigtail, cable clamp, and zip ties.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet/Smartphone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active5 & Tab Active3 |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Data transfer rate | 0.012 Gbit/s |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | USB |
| DC output voltage | +5V |
| DC output current | 0.5 A |
| DC input voltage | 5.3 - 5.4 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.25 m |
| Weight | 431 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Poly Bag |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Poly Bag |
| Cable length | 0.25 m |
| USB hub | No |
| Warranty period | 3 year(s) |