We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-SAM57CPKL-CU holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-HOL-SAM57CPKL-CU
- Key locking powered dock supports the Samsung Galaxy Tab Active4 Pro and Tab Active Pro with factory Samsung case or with RAM Skin; powered through integrated pogo pin connector
- Connect one additional peripheral via USB Type-C cable
- RAM Mounts Compatible with AMPS 4-hole pattern components
- Made of high-strength composite materials for durability and reliability in the most demanding environments
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAM-HOL-SAM57CPKL-CU |
| EAN | 0793442018800 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Overview
The RAM Locking USB-C Powered Dock + USB-C Data for Tab Active4 Pro (RAM-HOL-SAM57CPKL-CU) is designed to meet the demands of field workers in a variety of applications including transportation, field sales, logistics, manufacturing, and much more. Power and data sync capabilities are provided to the device through pogo pins, and you can easily rotate the device for use in portrait or landscape mode. For security and theft deterrence, this powered cradle features a key-lock that’s compatible with the RAM Skin or factory device skin, as well as GDS Hand-Stand and shoulder strap accessories. Access to the stylus remains while the device is docked. Included is a set of four nuts and bolts to connect the cradle to any RAM components containing the universal AMPS hole pattern. Also included is the USB Type-C female pigtail, cable clamp, and zip ties.
The RAM Locking USB-C Powered Dock + USB-C Data for Tab Active4 Pro (RAM-HOL-SAM57CPKL-CU) is designed to meet the demands of field workers in a variety of applications including transportation, field sales, logistics, manufacturing, and much more. Power and data sync capabilities are provided to the device through pogo pins, and you can easily rotate the device for use in portrait or landscape mode. For security and theft deterrence, this powered cradle features a key-lock that’s compatible with the RAM Skin or factory device skin, as well as GDS Hand-Stand and shoulder strap accessories. Access to the stylus remains while the device is docked. Included is a set of four nuts and bolts to connect the cradle to any RAM components containing the universal AMPS hole pattern. Also included is the USB Type-C female pigtail, cable clamp, and zip ties.
| Design | |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Samsung Tab Active Pro, Tab Active4 Pro |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| USB port | Yes |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Samsung Tab Active Pro, Tab Active4 Pro |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Built-in charger | Yes |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| System requirements | |
|---|---|
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 5.3 - 5.4 V |
| Built-in charger | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Weight | 566.9 g |
| Cable length | 0.21 m |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |