We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-PD4-238AU holder Passive holder Mobile phone/Smartphone Black
SKU
RAM-HOL-PD4-238AU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Quick-Grip XL Phone Holder with Ball, black
- Spring-loaded holder features adjustable side supports that provide a secure fit for a variety of large phones and other devices; easily insert and remove your phone with one hand
- Included B size 1" RAM® rubber balls allows for connection to any B size RAM® double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Made of powder-coated, marine-grade aluminum and high-strength composite for durability and reliability in the most demanding environments
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | RAM-HOL-PD4-238AU |
| EAN | 0793442009099 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This version of the spring-loaded RAM® Quick-Grip™ holder provides a secure fit for a variety of large phones and other devices. The adjustable side keepers ensure that devices like GPS units and Bluetooth speakers within the listed compatible dimensions will also fit in the holder. Included is a RAM® diamond ball base featuring a B size ball and hardware.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Height adjustment | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Width | 92 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 184 mm |
| Weight | 163.2 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |