We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-GE5PDU holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-HOL-GE5PDU
Category: Holders
| SKU | RAM-HOL-GE5PDU |
|---|---|
| EAN | 0793442021510 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
RAM Power + Data Dock for Getac ZX80
The RAM Power + Data Dock for Getac ZX80 (RAM-HOL-GE5PDU) allows you to secure the device and keep it charged through the pogo pin contacts while docked—power is provided by connecting to the dock's 5.5mm DC power jack. Add a peripheral with the built-in USB Type-A cord and connect a keyboard, barcode scanner, printer, and more. Upgrade with any combination of compatible accessories including the RAM Temp-Right™, Vent-Temp™, RAM NFC Extender, and D size VESA base. Additional compatibility for Getac accessories include the Standard & High capacity batteries as well as the 2-Point Shoulder Strap. Take the solution a step further by taking advantage of the included 2-hole side bracket, compatible with RAM 2-hole diamond bases for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
The RAM Power + Data Dock for Getac ZX80 (RAM-HOL-GE5PDU) allows you to secure the device and keep it charged through the pogo pin contacts while docked—power is provided by connecting to the dock's 5.5mm DC power jack. Add a peripheral with the built-in USB Type-A cord and connect a keyboard, barcode scanner, printer, and more. Upgrade with any combination of compatible accessories including the RAM Temp-Right™, Vent-Temp™, RAM NFC Extender, and D size VESA base. Additional compatibility for Getac accessories include the Standard & High capacity batteries as well as the 2-Point Shoulder Strap. Take the solution a step further by taking advantage of the included 2-hole side bracket, compatible with RAM 2-hole diamond bases for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
| Design | |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Getac ZX80 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Certification | FCC, IC, CE, UKCA, WEEE, RoHS |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Getac ZX80 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Performance | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 14 V |
| DC voltage range | 19 V |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Cable length | 1 m |
| Certificates | |
| Certification | FCC, IC, CE, UKCA, WEEE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |