We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-HOL-GE5PD2KLU holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-HOL-GE5PD2KLU
Category: Holders
| SKU | RAM-HOL-GE5PD2KLU |
|---|---|
| EAN | 0793442021480 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
RAM Locking Power + Dual USB Data Dock for Getac ZX80
The RAM Locking Power + Dual USB Data Dock for Getac ZX80 (RAM-HOL-GE5PD2KLU) allows you to secure the device and keep it charged through the pogo pin contacts while docked—power is provided by connecting to the dock's 5.5mm DC power jack. Add up to two peripherals with the built-in dual USB Type-A cord and connect a keyboard, barcode scanner, printer, and more. Upgrade with any combination of compatible accessories including the RAM Temp-Right, Vent-Temp, RAM NFC Extender, and D size VESA base. Additional compatibility for Getac accessories include the Standard & High capacity batteries as well as the 2-Point Shoulder Strap. Take the solution a step further by taking advantage of the included 2-hole side bracket, compatible with RAM 2-hole diamond bases for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
The RAM Locking Power + Dual USB Data Dock for Getac ZX80 (RAM-HOL-GE5PD2KLU) allows you to secure the device and keep it charged through the pogo pin contacts while docked—power is provided by connecting to the dock's 5.5mm DC power jack. Add up to two peripherals with the built-in dual USB Type-A cord and connect a keyboard, barcode scanner, printer, and more. Upgrade with any combination of compatible accessories including the RAM Temp-Right, Vent-Temp, RAM NFC Extender, and D size VESA base. Additional compatibility for Getac accessories include the Standard & High capacity batteries as well as the 2-Point Shoulder Strap. Take the solution a step further by taking advantage of the included 2-hole side bracket, compatible with RAM 2-hole diamond bases for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
| Design | |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Getac ZX80 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Certification | FCC, IC, CE, UKCA, WEEE, RoHS |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Getac ZX80 |
| Type | Active holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Performance | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 14 V |
| DC voltage range | 19 V |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Cable length | 1 m |
| Certificates | |
| Certification | FCC, IC, CE, UKCA, WEEE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |