We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-SAM86-NG mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-GDS-SKIN-SAM86-NG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
5 Gbit/s, Polycarbonate/Thermoplastic, Black
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-SKIN-SAM86-NG |
|---|---|
| EAN | 0793442018923 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
IntelliSkin Next Gen for Samsung Tab S9 & S9 FE
The IntelliSkin Next Generation protective sleeve for the Samsung Galaxy Tab S9 & S9 FE includes all the great features of the original IntelliSkin while adding several enhancements. An insert molded redesign of the skin combines a hard plastic shell with soft, shock-absorbing rubber. Ruggedized contacts for repetitive docking in field applications remain on the exterior, but are now flat to collect less dirt and allow for easier cleaning. And an integrated USB Type-C connector at the bottom of the skin allows for device charging even when you don’t have a GDS Dock available. Like the original IntelliSkin, these sleeves still provide military-grade drop protection and prevent damage to your device’s charging port from constant docking with an integrated GDS connector molded directly into the skin. The IntelliSkin Next Generation for the Samsung Galaxy Tab S9 & S9 FE is compatible with a variety of GDS Docks and accessories, as well as new docking cups for upgrading existing GDS vehicle docks. Always Protected. Always Connected.
The IntelliSkin Next Generation protective sleeve for the Samsung Galaxy Tab S9 & S9 FE includes all the great features of the original IntelliSkin while adding several enhancements. An insert molded redesign of the skin combines a hard plastic shell with soft, shock-absorbing rubber. Ruggedized contacts for repetitive docking in field applications remain on the exterior, but are now flat to collect less dirt and allow for easier cleaning. And an integrated USB Type-C connector at the bottom of the skin allows for device charging even when you don’t have a GDS Dock available. Like the original IntelliSkin, these sleeves still provide military-grade drop protection and prevent damage to your device’s charging port from constant docking with an integrated GDS connector molded directly into the skin. The IntelliSkin Next Generation for the Samsung Galaxy Tab S9 & S9 FE is compatible with a variety of GDS Docks and accessories, as well as new docking cups for upgrading existing GDS vehicle docks. Always Protected. Always Connected.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab S9 & S9 FE |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | +12V, +5V |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 349.2 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |