We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-SKIN-SAM84 mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Black
SKU
RAM-GDS-SKIN-SAM84
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
IntelliSkin for Samsung Galaxy XCover6 Pro
- Protective sleeve featuring GDS® TechnologyTM and shock-absorbing rubber designed specifically for the Samsung Galaxy XCover6 Pro
- Integrated GDS® connector and docking contacts provide charging and data sync capabilities across the GDS® EcosystemTM platform
- Includes built-in metal belt clip adapter
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Product colour | Black |
| SKU | RAM-GDS-SKIN-SAM84 |
| EAN | 0793442901317 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Wrap your new Samsung Galaxy XCover6 Pro in an IntelliSkin® protective sleeve to guard your device from damage while providing a user-friendly charging and data syncing experience. Included with the IntelliSkin® is an optional belt clip adapter for enhanced ease of use. Featuring GDS® Technology™ with military-grade drop protection, IntelliSkin® sleeves contain an integrated GDS® connector molded directly into the skin, preventing damage to your device’s charging port from repetitious docking. The GDS® connector enables the XCover6 Pro's charging capabilites as well as access to data sync across the GDS® Ecosystem™.
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover6 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover6 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Box |
| Width | 85 mm |
| Height | 191 mm |
| Depth | 16 mm |
| Weight | 104 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |