We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKNLL-ZE20PU mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-GDS-DOCKNLL-ZE20PU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
GDS Powered Dock with Latch for Zebra ET4x 8" Tablet with IntelliSkin
- Form-fit dock designed specifically for the Zebra ET40 & ET45 8" tablets with IntelliSkin® protective sleeve, featuring GDS® TechnologyTM
- When connected to a power source via USB Type-C connector, integrated pogo pins provide power to the IntelliSkin-wrapped ET4x while docked
- Space in the back of the dock to accommodate tablet add-ons such as the Expansion Back, PowerPack Battery, and GDS® ErgoTM accessories
- Built-in 2-hole mounting plate for additional device mounting such as a phone; compatible with RAM® 2-hole diamond bases and accessory side bracket
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCKNLL-ZE20PU |
|---|---|
| EAN | 0793442015632 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
For frequent docking and undocking of the Zebra ET40 & ET45 8" tablets wrapped in an IntelliSkin® protective sleeve, this form-fit GDS® vehicle dock (RAM-GDS-DOCKNLL-ZE20PU) features a top latch design for securing the tablet without wear and tear on the dock itself. Power is provided via a USB Type-C connector and allows you to keep the device charged through the pogo pin contacts when the IntelliSkin®-wrapped ET4x 8" is docked. The dock also includes space in the back for tablet add-ons such as the Zebra Expansion Back, PowerPack Battery, and GDS® Ergo™ accessories like the GDS® Roto-Mag™ and GDS® Hand-Stand™. To mount this dock, pair any C and D size RAM® 4-hole AMPS or 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm in order to complete your mounting solution. Take the solution a step further by taking advantage of the GDS® Ecosystem™ and the built-in 2-hole mounting plate compatible with RAM® 2-hole diamond base for additional device mounting such as a phone, scanner, printer, or any other handheld device.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET4x 8" |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| DC output current | 3 A |
| DC input voltage | 5 - 20 V |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.21 m |
| Weight | 644 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Cable length | 0.21 m |
| USB hub | No |