We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKLR-U1CP-CU mobile device dock station Tablet Black, Green
SKU
RAM-GDS-DOCKLR-U1CP-CU
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCKLR-U1CP-CU |
|---|---|
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
GDS Uni-Conn Right Locking Power + Single USB-C Dock
The GDS Uni-Conn Right Locking Power + Single USB-C Dock (RAM-GDS-DOCKLR-U1CP-CU) is a revolutionary universal docking platform. This clip-in, quick-release solution securely holds your device in place and features a key lock on the right side for additional theft deterrence. For the same dock with a lock on the left side, see RAM-GDS-DOCKLL-U1CP-CU. When docked, power is delivered via the pogo pin connection, enabled by the USB-C female connector. Integrate one peripheral device into your solution with the USB-C female connector. It features an easy docking and undocking process, simply place the IntelliSkin-wrapped device into the base of the dock and push it to snap into place. When undocking, a simple push of a lever releases the tablet. The docking station requires the GDS Uni-Conn adapter (RAM-GDS-U1U) to be installed on the intended IntelliSkin-wrapped device. Current compatibility for this fixed dock height includes the Samsung Tab A7 Lite, Tab A 8.4, Tab S9 FE, Tab S9 FE+, Tab Active5, Tab Active3, and Tab A9+. The GDS Uni-conn dock is backed by a 3-year warranty. Warranty is void if lever stop is not installed. Always Protected. Always Connected. One Dock to Connect Them All.
The GDS Uni-Conn Right Locking Power + Single USB-C Dock (RAM-GDS-DOCKLR-U1CP-CU) is a revolutionary universal docking platform. This clip-in, quick-release solution securely holds your device in place and features a key lock on the right side for additional theft deterrence. For the same dock with a lock on the left side, see RAM-GDS-DOCKLL-U1CP-CU. When docked, power is delivered via the pogo pin connection, enabled by the USB-C female connector. Integrate one peripheral device into your solution with the USB-C female connector. It features an easy docking and undocking process, simply place the IntelliSkin-wrapped device into the base of the dock and push it to snap into place. When undocking, a simple push of a lever releases the tablet. The docking station requires the GDS Uni-Conn adapter (RAM-GDS-U1U) to be installed on the intended IntelliSkin-wrapped device. Current compatibility for this fixed dock height includes the Samsung Tab A7 Lite, Tab A 8.4, Tab S9 FE, Tab S9 FE+, Tab Active5, Tab Active3, and Tab A9+. The GDS Uni-conn dock is backed by a 3-year warranty. Warranty is void if lever stop is not installed. Always Protected. Always Connected. One Dock to Connect Them All.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active4 Pro |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| DC output voltage | +12V, +5V |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.215 m |
| Width | 108.4 mm |
| Depth | 76.9 mm |
| Height | 214.3 mm |
| Weight | 312.9 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 0.215 m |