We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKLF-SAM62CPU mobile device charger Tablet Black USB Auto
SKU
RAM-GDS-DOCKLF-SAM62CPU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Locking GDS Cool-Dock™ - USB Type-C for Tab Active3 and Tab Active2, black
- Spring-loaded key-locking vehicle dock featuring GDS® TechnologyTM uses an integrated pogo pin connector to provide high speed charging; Includes built-in 12-VDC Axial cooling fan with 2.2m long hardwire power cable and SAE quick disconnect for hardwire installation
- Designed specifically for the Samsung Galaxy Tab Active3 and Tab Active2 wrapped in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve
- Incorporated into the bottom docking cup is a USB Type-C Female connector for providing high speed charging to the dock
- RAM® Mounts CompatibleTM and compatible with the GDS® Hand-StandTM Hand Strap and Kickstand attachment
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Auto |
|---|---|
| SKU | RAM-GDS-DOCKLF-SAM62CPU |
| EAN | 0793442014635 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Cool-Dock™ is the upgraded version of the GDS® Tough-Dock™ including a key-locking system and a built-in 12-VDC Axial cooling fan with a 2.2 meter long hardwire charge. The GDS® Cool-Dock™ is the turnkey vehicle dock in the GDS® Tech™ line of vehicle docks designed to support the Samsung Galaxy Tab Active3 and Tab Active2 in a IntelliSkin® Next Gen protective sleeve for your fleet. Using a USB Type-C power connector, the GDS® Cool-Dock™ supports high speed charging capabilities for the Samsung Galaxy Tab Active3 and Tab Active2. The GDS® Cool-Dock™ is compatible with RAM® ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS® Cool-Dock™ is backed by a 3-year warranty.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Tablet |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Galaxy Tab Active2 with IntelliSkin® Next Gen Galaxy Tab Active3 with IntelliSkin® Next Gen |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC adapter output current | 2 A |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Port 1 output power | 15 W |
| Technical details | |
| Package type | Polybag |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Tablet |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Galaxy Tab Active2 with IntelliSkin® Next Gen Galaxy Tab Active3 with IntelliSkin® Next Gen |
| Connector(s) | USB C |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector(s) | USB C |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| Connector(s) | USB C |
| Compatibility | Galaxy Tab Active2 with IntelliSkin® Next Gen Galaxy Tab Active3 with IntelliSkin® Next Gen |