We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKL-ZE20PU mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-GDS-DOCKL-ZE20PU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Locking GDS Powered Dock for Zebra ET4x 8" Tablet with IntelliSkin
- Powered dock featuring GDS® TechnologyTM perfectly secures the Zebra ET40 & ET45 8" enterprise tablets with IntelliSkin® Next Generation protective sleeve ; includes set of keys for locking capabilities; MIL-STD 810G Shock and Vibration tested
- Compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Dock accommodates tablet add-ons such as the Expansion Back and PowerPack Battery; tablet scanning works while tablet is docked
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCKL-ZE20PU |
|---|---|
| EAN | 0793442226083 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Featuring GDS® Technology™ for charging capabilities and a key lock for theft deterrence, the GDS® Vehicle Dock for Zebra ET40 & ET45 8" enterprise tablets with IntelliSkin® Next Generation protective sleeve allows you to keep the device charged through the pogo pin contacts when the device is docked—power is provided by connecting to the dock's USB Type-C connector. The dock also allows the tablet's scanning function to work on the side, as well as tablet add-ons such as the Zebra Expansion Back and PowerPack Battery. This vehicle dock is compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm in order to complete your mounting solution. Take the solution a step further by taking advantage of the built-in 2-hole mounting plate compatible with RAM® 2-hole diamond base for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET4x 8" |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| DC input voltage | 5 - 20 V |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.21 m |
| Weight | 612 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Cable length | 0.21 m |
| USB hub | No |