We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKL-ZE20PD2U mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-GDS-DOCKL-ZE20PD2U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
75 x 75mm VESA, 5V - 20V @ 3A, 60W, 12Mbps, USB 2.0 Type A
- Locking powered dock featuring GDS® TechnologyTM with data and charging capabilities for the Zebra ET40 & ET45 8" enterprise tablets with IntelliSkin® Next Generation protective sleeve via USB Type-C for power and dual USB Type A connector for adding up to 2 peripherals; MIL-STD 810G Shock and Vibration tested
- When connected to a power source, integrated pogo pins provide power to the device while docked; Dock accommodates tablet add-ons such as the Expansion Back and PowerPack Battery; tablet scanning works while tablet is docked
- Compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm; ball and socket technology allows for near-infinite adjustability
- Built-in 2-hole mounting plate for additional device mounting such as a phone; compatible with RAM® 2-hole diamond bases and accessory side bracket
- Backed by a 3-year warranty
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCKL-ZE20PD2U |
|---|---|
| EAN | 0793442202568 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
Featuring GDS® Technology™ for data and charging capabilities and a key lock for theft deterrence, the GDS® Vehicle Dock for Zebra ET40 & ET45 8" enterprise tablets with IntelliSkin® Next Generation protective sleeve allows you to connect up to two desired peripherals while keeping the device charged through the pogo pin contacts when the device is docked. Power is provided by connecting to the dock's USB Type-C connector, while peripheral support is provided by the built-in dual USB Type A cable. The dock also allows the tablet's scanning function to work on the side, as well as tablet add-ons such as the Zebra Expansion Back and PowerPack Battery. This vehicle dock is compatible with C and D size RAM® 4-hole AMPS and 75mm x 75mm VESA pattern bases for attaching a double socket arm in order to complete your mounting solution. Take the solution a step further by taking advantage of the built-in 2-hole mounting plate compatible with RAM® 2-hole diamond base for additional device mounting such as a phone or other handheld device.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | Zebra ET4x 8" |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 771.1 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| USB hub | No |