We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCKF-AP32CPU holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-GDS-DOCKF-AP32CPU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cool-Dock™ for Apple iPad Air 4 & iPad Pro 11" 1st - 3rd Gen
- Spring-loaded vehicle dock featuring GDS® TechnologyTM uses an integrated pogo pin connector to provide high speed charging; Includes built-in 12-VDC Axial cooling fan with 2.2m long hardwire power cable and SAE quick disconnect for hardwire installation
- Designed specifically for the Apple iPad Air 4 and Pro 11" 1st, 2nd & 3rd Gen wrapped in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve
- Incorporated into the bottom docking cup is a USB Type-C Female connector for providing high speed charging to the dock
- RAM® Mounts CompatibleTM and compatible with the GDS® Hand-StandTM Hand Strap and Kickstand attachment
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAM-GDS-DOCKF-AP32CPU |
| EAN | 0793442014581 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Cool-Dock™ is the upgraded version of the GDS® Tough-Dock™ including a built-in 12-VDC Axial cooling fan with a 2.2 meter long hardwire charger. The GDS® Cool-Dock™ is the turnkey vehicle dock in the GDS® Tech™ line of vehicle docks designed to support the Apple iPad Air (4th Gen) & iPad Pro 11" (1st, 2nd & 3rd Gen) in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve for your fleet. Using a USB Type-C power connector, the GDS® Cool-Dock™ supports data syncing and high speed charging capabilities for the Apple iPad Air (4th Gen) & iPad Pro 11" (1st, 2nd & 3rd Gen). The GDS® Cool-Dock™ is compatible with B or C size RAM® ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS® Cool-Dock™ is backed by a 3-year warranty. Get the Heat Out!™ with GDS® Cool-Dock™.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Orientation | Vertical |
| Foldable | No |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Apple iPad Air (4th Gen) & iPad Pro 11" (1st, 2nd & 3rd Gen) |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Apple iPad Air (4th Gen) & iPad Pro 11" (1st, 2nd & 3rd Gen) |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Built-in charger | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 5 - 12 V |
| Built-in charger | Yes |
| Wireless charging | No |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |