We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-SAM88CDU mobile device dock station Tablet Black, Green
SKU
RAM-GDS-DOCK-SAM88CDU
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-SAM88CDU |
|---|---|
| EAN | 0793442020490 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
GDS Tough-Dock + Single USB-A for Samsung Tab A9+
This GDS Tough-Dock vehicle dock is designed to support the Samsung Galaxy Tab A9+ in an IntelliSkin Next Gen protective sleeve for your fleet. While the dock uses a USB Type-C female power connector and integrated pogo pins to provide power to the device while docked, the GDS Tough-Dock also includes a USB Type-A connector to support a peripheral add-on such as a keyboard, printer, scanner and more. The GDS Tough-Dock is compatible with RAM ball and socket systems using the integrated 4-hole AMPS hole pattern. The GDS Tough-Dock is backed by a 3-year warranty. Always Protected. Always Connected
This GDS Tough-Dock vehicle dock is designed to support the Samsung Galaxy Tab A9+ in an IntelliSkin Next Gen protective sleeve for your fleet. While the dock uses a USB Type-C female power connector and integrated pogo pins to provide power to the device while docked, the GDS Tough-Dock also includes a USB Type-A connector to support a peripheral add-on such as a keyboard, printer, scanner and more. The GDS Tough-Dock is compatible with RAM ball and socket systems using the integrated 4-hole AMPS hole pattern. The GDS Tough-Dock is backed by a 3-year warranty. Always Protected. Always Connected
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A9+ |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| DC output voltage | +12V, +5V |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.215 m |
| Weight | 743.8 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 0.215 m |