We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-SAM80-MMU mobile device dock station Tablet Black
SKU
RAM-GDS-DOCK-SAM80-MMU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
GDS Tough-Dock with Multi-Mode for Samsung Tab A7 Lite 8.7"
- Multi-mode allows for centralized AI software systems to access tablets when docked
- Designed specifically for the Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7" wrapped in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve
- Integrated pogo pin connectors provide high speed charging to devices via integrated USB Type-C Female connector
- RAM® Mounts CompatibleTM and compatible with the GDS® Hand-StandTM Hand Strap and Kickstand attachment
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-SAM80-MMU |
|---|---|
| EAN | 0793442017193 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Tough-Dock™ for Samsung Tab A7 Lite 8.7" with Multi-Mode (RAM-GDS-DOCK-SAM80-MMU) is a vehicle dock designed to support the Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7" in an IntelliSkin® Next Gen protective sleeve for your fleet. Mutli-Mode is integrated into the dock allowing centralized AI systems to perform as the host instead of the tablet, turning your IntelliSkin®-wrapped tablet into a peripheral. There is no button or switch that turns this function on and off—Multi-Mode is automatically activated when the device is docked. Using a USB Type-C power connector, the GDS® Tough-Dock™ supports high speed charging capabilities for the Galaxy Tab A7 Lite 8.7". The GDS® Tough-Dock™ is compatible with RAM® ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS® Tough-Dock™ is backed by a 3-year warranty.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A7 Lite 8.7" |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| RMS output voltage | 12 V |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | USB |
| RMS output voltage | 12 V |
| Power consumption (max) | 15 W |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.21 m |
| Packaging data | |
| Package type | Poly Bag |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Package type | Poly Bag |
| Cable length | 0.21 m |
| USB hub | No |