We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-SAM76CPU holder Active holder Tablet/UMPC Black
SKU
RAM-GDS-DOCK-SAM76CPU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
GDS Tough-Dock with USB Type-C for Samsung Tab S7 11" SM-T870
- Spring-loaded vehicle dock featuring GDS Technology uses an integrated pogo pin connector to provide high speed charging
- Designed specifically for the Samsung Galaxy Tab S7 11.0" (SM-T870) wrapped in an IntelliSkin Next Gen protective sleeve
- Incorporated into the bottom docking cup is a USB Type-C Female connector for providing high speed charging to the dock
- RAM Mounts Compatible and compatible with the GDS Hand-Stand Hand Strap and Kick Stand attachment
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAM-GDS-DOCK-SAM76CPU |
| EAN | 0793442014857 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS Tough-Dock is the newest vehicle dock in the GDS Tech line of vehicle docks designed to support the Samsung Galaxy Tab S7 11.0" (SM-T870) in an IntelliSkin Next Gen protective sleeve for your fleet. Using a USB Type-C power connector, the GDS Tough-Dock supports high speed charging capabilities for the Samsung Galaxy Tab S7 11.0" (SM-T870). The GDS Tough-Dock is compatible with RAM ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS Tough-Dock is backed by a 3-year warranty.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Galaxy Tab S7 11.0" (SM-T870) |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ergonomics | |
| Built-in charger | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Galaxy Tab S7 11.0" (SM-T870) |
| Type | Active holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Built-in charger | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Output voltage | 5 - 12 V |
| Built-in charger | Yes |