We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-SAM62C-CU mobile device dock station Tablet Black, Green
SKU
RAM-GDS-DOCK-SAM62C-CU
- Form-fit vehicle dock featuring GDS Technology for the Samsung Tab Active3 & 2
- Enables high speed charging capabilities for IntelliSkin-wrapped devices via 8-pin connection
- Supports one peripheral device via integrated USB Type-C female connector; includes push-to-talk capabilities when paired with Klein Electronics microphones
- Part of the GDS Ecosystem to keep devices protected, connected, and charged in nearly any application
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-SAM62C-CU |
|---|---|
| EAN | 0793442017841 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
GDS Tough-Dock + USB-C Data for Samsung Tab Active3 & 2
The GDS Tough-Dock + USB-C Data for Samsung Tab Active3 & 2 (RAM-GDS-DOCK-SAM62C-CU) is a vehicle dock designed to support the Samsung Galaxy Tab Active3 & 2 wrapped in an IntelliSkin Next Gen protective sleeve. Using a USB Type-C power connector, the GDS Tough-Dock supports high speed charging capabilities required by the Samsung devices. It also features an additional USB Type-C connector to support a single peripheral device. The USB Type-C connection works seamlessly with Klein Electronics technology to enable push-to-talk (PTT) over-cellular capabilities. The GDS Tough-Dock is compatible with B or C size RAM ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS Tough-Dock is backed by a 3-year warranty.
The GDS Tough-Dock + USB-C Data for Samsung Tab Active3 & 2 (RAM-GDS-DOCK-SAM62C-CU) is a vehicle dock designed to support the Samsung Galaxy Tab Active3 & 2 wrapped in an IntelliSkin Next Gen protective sleeve. Using a USB Type-C power connector, the GDS Tough-Dock supports high speed charging capabilities required by the Samsung devices. It also features an additional USB Type-C connector to support a single peripheral device. The USB Type-C connection works seamlessly with Klein Electronics technology to enable push-to-talk (PTT) over-cellular capabilities. The GDS Tough-Dock is compatible with B or C size RAM ball and socket systems and requires a 4-hole AMPS pattern ball adapter. The GDS Tough-Dock is backed by a 3-year warranty.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab Active2 with IntelliSkin Next Gen Galaxy Tab Active3 with IntelliSkin Next Gen |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| DC output voltage | +12V, +5V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 0.21 m |
| Weight | 562.4 g |
| Design | |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Cable length | 0.21 m |