We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-D9U mobile device dock station Tablet Black, Green
SKU
RAM-GDS-DOCK-D9U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
GDS Desktop Dock with USB-C Male, 2.0 Power Delivery, Large Tablets
- Single desktop dock designed for docking and charging devices wrapped in IntelliSkin®, including Next Gen, Hard Case, and Standard Thin-CaseTM
- Supports Power Delivery via integrated 1m long USB Type-C male cord
- Power output of 20V @ 3A max
- Supports USB 2.0 Data Transfer @ 480Mbps
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-GDS-DOCK-D9U |
|---|---|
| EAN | 0793442022500 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Desktop Dock with Power Delivery - Large Tablets (RAM-GDS-DOCK-D9U) is a low-profile docking and charging station for larger tablets wrapped in an IntelliSkin® protective sleeve. For phones and smaller tablets, consider the RAM-GDS-DOCK-D7U. This desktop dock provides power connectivity and is designed for everyday use. The dock features pogo pin contacts designed to match the pogo pads on IntelliSkin®-wrapped devices supporting USB Type-C charging profiles. The USB Type-C charging cable is integrated into the back of the dock with a power output of 20V @ 3A max. This dock will support all USB Type-C devices wrapped in both IntelliSkin® and IntelliSkin® Next Gen devices. Always Protected. Always Connected.®
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Pogo Pin |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB Power Delivery revision | 2.0 |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | USB |
| DC output voltage | 20 |
| DC output current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Width | 93.7 mm |
| Depth | 121.4 mm |
| Height | 65.3 mm |
| Weight | 603 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black, Green |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 1 m |