We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-DOCK-6G9PU mobile device charger Black Indoor
SKU
RAM-GDS-DOCK-6G9PU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6-Port Desktop Charger for Phones with IntelliSkin
- Simultaneously charges up to six smartphone devices in an IntelliSkin® protective sleeve with a maximum width of 3.25"
- Plugs directly into standard wall outlets
- Weighted base and rubber feet for stability
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | RAM-GDS-DOCK-6G9PU |
| EAN | 0793442010521 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
This GDS® 6-Port desktop dock charging station was designed specifically to support up to six smart phone devices in an IntelliSkin® protective sleeve. This desktop dock reduces the amount of charging cords needed to charge each device by consolidating power through one cord and providing each device with its own charging bay to reduce clutter.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Compatibility | RAM Mounts IntelliSkin |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Power | |
| Port 1 output current | 2 A |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Compatibility | RAM Mounts IntelliSkin |
| Number of connectors | 6 |
| Output connections | GDS® pogo-pin |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 301.5 mm |
| Depth | 72.1 mm |
| Height | 103.3 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Number of connectors | 6 |
| Output connections | GDS® pogo-pin |
| Package type | Box |
| Compatibility | RAM Mounts IntelliSkin |