We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-M55-V8BU mobile device charger Universal Black, Green, Red USB
SKU
RAM-GDS-CHARGE-M55-V8BU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Modular 30-64V Hardwire Charger with 90-Degree DC Cable
- Hardwire charger includes USB Type-A female connector; 30V-64V input range, 5V output. In addition it includes the USB Type-A male connection and a 5.5mm DC connector
- When upgrading devices, avoid rewiring by unplugging power connector and attaching new charger components
- Part of the GDS® EcosystemTM to keep devices protected, connected, and charged in nearly any application
- Backed by a 3-year warranty
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | RAM-GDS-CHARGE-M55-V8BU |
|---|---|
| EAN | 0793442054136 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Modular Hardwire Charger with Female USB Type A connector and a USB Type-A male connector which is the ideal solution for providing power to any GDS® vehicle solution. With the quick disconnect feature, easily connect any USB Type A charging cable. When it comes time to upgrade, avoid any rewiring by simply unplugging the power connector and attaching the new charger components. Compatible with any 5V device with a 30V-64V input range.
| Performance | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Power protection features | Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
| Design | |
| Product colour | Black, Green, Red |
| Cable length | 1.2 m |
| Power | |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| Maximum output voltage | 9 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Power protection features | Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 1.2 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 190.5 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black, Green, Red |