We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-M55-V7B1U mobile device charger Universal Black, Green, Red USB
SKU
RAM-GDS-CHARGE-M55-V7B1U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Modular 10-30V Hardwire Charger with 90-Degree DC Cable
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | RAM-GDS-CHARGE-M55-V7B1U |
|---|---|
| EAN | 0793442100970 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Modular Hardwire Charger with DC cable is the ideal solution for providing power to any GDS® vehicle solution. With the quick disconnect feature, easily connect any USB Type A charging cable. When it comes time to upgrade, avoid any rewiring by simply unplugging the power connector and attaching the new charger components.
| Performance | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Design | |
| Product colour | Black, Green, Red |
| Cable length | 1.2 m |
| Power | |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| Maximum output voltage | 9 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 176.9 g |
| Colour | |
| Product colour | Black, Green, Red |