We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-DOCK-6G-SAM10PU mobile device dock station Smartphone Black
SKU
RAM-DOCK-6G-SAM10PU
- Charges up to six Samsung Galaxy XCover 5 devices simultaneously
- Charges each device via pogo pins compatible with the device pogo pads
- Plugs directly into standard wall outlets
- Weighted base and rubber feet for stability
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | RAM-DOCK-6G-SAM10PU |
|---|---|
| EAN | 0793442013881 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
RAM 6-Port Charging Dock for Samsung XCover 5
This 6-Port desktop dock charging station was designed specifically to support up to six Samsung Galaxy XCover 5 devices. This desktop dock reduces the amount of charging cords needed to charge each device by consolidating power through one cord and providing each Samsung Galaxy XCover 5 with its own charging bay to reduce clutter using integrated pogo pin connectors when docked.
This 6-Port desktop dock charging station was designed specifically to support up to six Samsung Galaxy XCover 5 devices. This desktop dock reduces the amount of charging cords needed to charge each device by consolidating power through one cord and providing each Samsung Galaxy XCover 5 with its own charging bay to reduce clutter using integrated pogo pin connectors when docked.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Smartphone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover 5 |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Certification | UL 94-V0, ABS-V0 |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Samsung Pogo Connector |
| Power | |
|---|---|
| DC output voltage | +5V |
| DC output current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 304.8 mm |
| Height | 54.6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Certification | UL 94-V0, ABS-V0 |