We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Horizontal 6" Swing Arm Mount for Fishfinders & Plotters
SKU
RAM-109HU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Horizontal 6" Swing Arm Mount for Fishfinders & Plotters
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Boat |
| Mobile device type | Navigator |
| SKU | RAM-109HU |
| EAN | 0793442010910 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM single swing arm mount consists of a 6" long BENT swing arm mounted on a horizontal surface mounting base. At the device mounting end of the mount is a rectangular 6.25" x 2" plate. There are two (2) pivoting points on the mount. One at the swing arm and base and one at the center of the rectangular plate and the end of the swing arm. Each pivoting point allows a complete 360 degree rotation.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Navigator |
| Type | Active holder |
| Proper use | Boat |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Ergonomics | |
| Angle of rotation | 360° |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Navigator |
| Type | Active holder |
| Proper use | Boat |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| Angle of rotation | 360° |
| Built-in charger | No |
| Power | |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 273 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 948 g |