We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Double U-Bolt Mount with 75x75mm VESA Plate for 1" - 1.25" Rails
SKU
RAM-334U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Double U-Bolt Mount with 75x75mm VESA Plate for 1" - 1.25" Rails
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-334U |
|---|---|
| EAN | 0793442913471 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM-334U consists of a double socket arm, 3.625" square plate with a 75mm X 75mm VESA hole pattern and stainless steel double u-bolt base that will fit pipes from .75" to 1.25" in diameter. Designed into the mount is a 1" diameter patented rubber ball and socket system with adjustment points at both socket ends of the arm. Rubber ball and socket technology allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
| Technical details | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 3.81 cm |
| Other features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 748.4 g |