We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Double Socket Arm with 75x75mm VESA Plate
SKU
RAM-103U-B-2461
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Double Socket Arm with 75x75mm VESA Plate
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-103U-B-2461 |
|---|---|
| EAN | 0793442928178 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This RAM-103U-B-2461 consists of a 1.5" rubber ball, connected to a 3.625" square plate with a 75mm X 75mm VESA hole pattern and SHORT length double socket arm. The rubber ball is positioned 0.88" from the center of one edge. The double socket arm will attach to all RAM 1.5" dia. ball bases.
| Technical details | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Other features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 408 g |