We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts Double Ball Mount with 100x100mm VESA Plate
SKU
RAM-101U-D-246
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Double Ball Mount with 100x100mm VESA Plate
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-101U-D-246 |
|---|---|
| EAN | 5715328090613 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
The RAM-101U-D-246 consists of a long double socket arm, 2.5" diameter round base with the universal AMPS hole pattern and 4.75" square plate with the ESA hole pattern. The VESA plate contains a 75mm X 75mm and 100mm X 100mm hole pattern. Designed into the mount is a 1.5" diameter patented rubber ball and socket system with adjustment points at both socket ends of the arm. Rubber ball and socket technology allows for almost infinite adjustment and perfect viewing angles.
| Technical details | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 4.5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Other features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.08 kg |