We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts 75x75mm VESA Plate with Ball and Steel Reinforced Post
SKU
RAM-2461U-IN1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM 75x75mm VESA Plate with Ball and Steel Reinforced Post
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-2461U-IN1 |
|---|---|
| EAN | 0793442931765 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
This RAM-2461U-IN1 consists of a 1.5" rubber ball, connected to a 3.625" steel reinforced square plate with a 75mm X 75mm VESA hole pattern. The rubber ball is positioned 0.88" from the center of one edge.
| Technical details | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 3.81 cm |
| Other features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 181 g |