We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts 560025 mobile device charger Universal Black, Red USB Outdoor
SKU
560025
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM Mounts 560025, Outdoor, USB, 0.15 m, Black, Red
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | 560025 |
|---|---|
| EAN | 4040849603747 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
RAM Mounts 560025. Charger type: Outdoor, Power source type: USB, Charger compatibility: Universal. Input voltage: 12 - 24 V. Cable length: 0.15 m, Product colour: Black, Red
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Outdoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Certification | CE, UKCA, REACH, FMVSS |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Cable length | 0.15 m |
| Power | |
| Maximum power | 45 W |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Technical details | |
| Charger type | Outdoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 0.15 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 36 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 90 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA, REACH, FMVSS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black, Red |