We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts 11mm Bolt Head Adapter Ball Base
SKU
RAM-B-252U
Category: Mounting Kits
| SKU | RAM-B-252U |
|---|---|
| EAN | 0793442102523 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The RAM-B-252U marine grade aluminum base consists of a 1" diameter ball and 2.25" x 0.875" base with 11mm hole. This part is often used on motorcycles, attaching to the mirror frame, the main brand of bike for the RAM-B-252U is BMW. This part fits well on many handlebar pinchbolts with a washer (base is 5mm thick).
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting hole pattern (W x D) | 11 x 11 mm |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Ball diameter | 2.54 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |