We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QNAP TS-128A NAS/storage server Mini Tower Ethernet LAN White RTD1295
SKU
TS-128A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TS-128A, 1-Bay, Realtek RTD1295, quad-core, ARM Cortex-A53, 1.4GHz, 64-bit, 1GB DDR4, 4GB eMMC, 3.5", SATA III, RJ-45, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, 187.7 x 60 x 125 mm, 560g, 36W
- Qsync is an easy-to-use real-time file sync service for computers and mobile devices. With Qsync, your data can be shared across multiple locations, making file sharing even easier
- The TS-128A provides you with snapshot protection at an affordable price, allowing you to protect files and data from accidental deletion and malware attacks
- Hybrid Backup Sync gives you the freedom to set and combine multiple auto backup/sync functions to keep important data safe and to ensure peace of mind
- The three multimedia "stations" (Photo, Music, and Video) help you to effortlessly centralize, manage, organize, and browse your family's multimedia files
- Your multimedia collection can be streamed directly from the TS-128A to supported smart TVs, music players, and game consoles
- Download Station combines many popular downloading services and functions. With the power-efficient and quiet TS-128A, you can run downloading tasks for a long period of time without running up a large electricity bill
Category: NAS & Storage Servers
Equipped with a Realtek RTD1295 quad-core processor, the TS-128A provides home users with powerful features including snapshot-based backup, file synchronization, and private cloud services. The TS-128A is also a one-stop home entertainment portal for streaming photos, music, and videos to multiple devices throughout your home and beyond. With energy-saving and quiet operation, the TS-128A is especially suited for home users and provides easy-to-use and convenient functionality for file storage and multimedia needs.
| Storage | |
|---|---|
| Bad block scan | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD |
| Number of storage drives supported | 1 |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 3.5" |
| Processor | |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor family | Realtek |
| Processor model | RTD1295 |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 1 GB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Network | |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| iSCSI support | Yes |
| WLAN adapter supported | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hard drive | |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 4 cm |
| Product colour | White |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| LED indicators | Network, Status, System |
| Chassis type | Mini Tower |
| Technical details | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Product colour | White |
| Multilingual support | Yes |
| LED indicators | Network, Status, System |
| Chassis type | Mini Tower |
| Buzzer | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Performance | |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Browser supported | Apple Safari 7, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10, Mozilla Firefox |
| Backup button | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMP, SSH |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 4.3.4 |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Multilingual support | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 4 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMP, SSH |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 4.3.4 |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power consumption (HDD standby) | 2.9 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 36 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 7.06 W |
| External power adapter | Yes |
| Power management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 187.7 mm |
| Weight | 560 g |
| Package weight | 1.74 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.74 kg |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Other features | |
| Power management | Yes |