We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QNAP LAN-10G2T-X550 network card Internal Ethernet 10000 Mbit/s
SKU
LAN-10G2T-X550
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SKU | LAN-10G2T-X550 |
| EAN | 0885022011803 |
| Manufacturer | QNAP |
| Availability | Out of Stock |
10 GbE network expansion card
The 10 GbE network expansion card delivers speeds of up to 10 Gbps - 10x faster than standard Gigabit Ethernet - to greatly boost data transfer performance.
The 10 GbE network expansion card delivers speeds of up to 10 Gbps - 10x faster than standard Gigabit Ethernet - to greatly boost data transfer performance.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3an |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Component for | NAS/storage server |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Depth | 58 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 420 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |