We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QNAP LAN-10G2SF-MLX network card Internal Fiber 10000 Mbit/s
SKU
LAN-10G2SF-MLX
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Dual-port 10GbE SFP+ network expansion card
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Interface | Fiber |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| SKU | LAN-10G2SF-MLX |
| EAN | 0885022009589 |
| Manufacturer | QNAP |
| Availability | Out of Stock |
Dual-port 10GbE SFP+ network expansion card, Brackets for rackmount,tower and full height models are included.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Interface | Fiber |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 420 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |