We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Port Designs 900299 display privacy filters 35.6 cm (14")
SKU
900299
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| SKU | 900299 |
| EAN | 3567049002992 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Professional Privacy Film is a confidentiality film for your laptop and office. Designed to protect the confidentiality of information displayed on the computer screen.
Once in position, only the user sitting in front of the screen can see the information and any sideways view over a 30° angle is completely obscured by an opaque filter.
Perfectly adapted for people on the go, it ensures that what is displayed on your computer screen remains confidential, even when you are on the move: offices, open spaces, airports, planes, trains, cafés and other public places.
Work productively from anywhere with no privacy concerns. Very easy to fit, it can be removed and reposititioned in an instant, numerous times, so others can see your screen. Slimline and resistant, the filter also protects your screen from scratches, stains and impact.
It comes with anti-glare technology, which is very practical when you want to use your computer in a brightly-lit or sunny environment.
Once in position, only the user sitting in front of the screen can see the information and any sideways view over a 30° angle is completely obscured by an opaque filter.
Perfectly adapted for people on the go, it ensures that what is displayed on your computer screen remains confidential, even when you are on the move: offices, open spaces, airports, planes, trains, cafés and other public places.
Work productively from anywhere with no privacy concerns. Very easy to fit, it can be removed and reposititioned in an instant, numerous times, so others can see your screen. Slimline and resistant, the filter also protects your screen from scratches, stains and impact.
It comes with anti-glare technology, which is very practical when you want to use your computer in a brightly-lit or sunny environment.
| Technical details | |
|---|---|
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-reflective, Privacy |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Laptop |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Suitable for | Laptop |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-reflective, Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 35.6 cm (14") |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.58 mm |
| Width | 311 mm |
| Weight | 48 g |
| Height | 184 mm |
| Package height | 388 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package weight | 108 g |
| Packaging data | |
| Package height | 388 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package weight | 108 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |