We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Amarant linear outdoor light
SKU
915005843401
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hue White and Colour Ambiance Amarant linear outdoor light LED integrated White and coloured light Low Volt system – extension Smart control with Hue Bridge*
- Connect multiple lights
- A wash of colourful light
- Easy to install and extend
- Weather-proof (IP65)
- Requires a Philips Hue bridge
- Paint your outdoors
- Control it your way
- Special light for special occasions
Category: Smart Lighting
| Type | Smart floor lighting |
|---|---|
| SKU | 915005843401 |
| EAN | 8718696174425 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Wash large expanses of your outdoor spaces, such as fences, walls and hedges, with white and colour light. Part of the LowVolt system, the Amarant linear spotlight connects to a Philips Hue power supply unit and can even be connected to one another, creating a continuous wall of light.
Wash large expanses of your outdoor spaces, such as fences, walls and hedges, with white and colour light. Part of the LowVolt system, the Amarant linear spotlight connects to a Philips Hue power supply unit and can even be connected to one another, creating a continuous wall of light.
| Features | |
|---|---|
| Fixture dimmable | Yes |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Protection class | III |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Material | Synthetic |
| Light colour | Multi |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Equivalent bulb power | 104 W |
| Product colour | Black |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart floor lighting |
| Luminous flux | 1400 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 20 W |
| Bulb technology | LED |
| Bulb power | 20 W |
| Light distribution | Non-directional |
| Number of LEDs | 1 |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Housing material | Synthetics |
| Eye comfort | No |
| Light source replaceable | No |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 24 V |
| Voltage | LED |
| Bulb voltage | LED |
| Input voltage | 24 V |
| Energy efficiency class | A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 795 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Depth | 795 mm |
| Package width | 1260 mm |
| Package height | 8800 mm |
| Package length | 7.1 cm |
| Package weight | 1.97 kg |
| Package depth | 710 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1260 mm |
| Package height | 8800 mm |
| Package length | 7.1 cm |
| Package weight | 1.97 kg |
| Package depth | 710 mm |
| Package type | Box |
| Package net weight | 1.68 kg |
| Package gross weight | 1.97 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Fixture dimmable | Yes |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Light colour | Multi |
| Equivalent bulb power | 104 W |
| Voltage | LED |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart floor lighting |
| Luminous flux | 1400 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 20 W |
| Bulb technology | LED |
| Bulb voltage | LED |
| Bulb power | 20 W |
| Number of LEDs | 1 |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 24 V |
| Energy efficiency class | A |
| Material | Synthetic |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Net weight | 1.68 kg |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696174425 |
| SAP width per piece | 126,000 cm |
| SAP length per piece | 71,000 cm |
| SAP height per piece | 880,000 cm |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 9405209990 |
| Design | |
| Protection class | III |
| Material | Synthetic |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Total luminous flux | 1400 lm |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696174425 |
| 12NC Logistic code(s) | 915005843401 |