We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White 1-pack E27
SKU
929001821602
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hue White 1-pack E27 Soft white light Instant control via Bluetooth Control with app or voice* Add Hue Bridge to unlock more
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice*
- Set the right mood with soft white light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
Category: Smart Lighting
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
|---|---|
| Type | Smart bulb |
| SKU | 929001821602 |
| EAN | 8718696785317 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Get comfortable, soft white light and instant dimming with this E27 smart LED bulb. Suitable for most standard light fixtures, this bulb lets you bring smart light anywhere in your home.
Get comfortable, soft white light and instant dimming with this E27 smart LED bulb. Suitable for most standard light fixtures, this bulb lets you bring smart light anywhere in your home.
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Bulb type | LED |
| Light colour | Soft white |
| Equivalent bulb power | 60 W |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | White |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart bulb |
| Luminous flux | 806 lm |
| Bulb shape | Reflector |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 9 W |
| Bulb size | A60 |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Colour temperature (min) | 2700 K |
| Colour temperature (max) | 2700 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Software upgradeable | Yes |
| Power factor | 0.5 |
| Instant full light | Yes |
| Deep dimmable | No |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Philips Hue Bluetooth app supported | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Voltage | LED |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Bulb voltage | LED |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy consumption per 1000 hours | 9 kWh |
| Energy efficiency class | F |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 6.1 cm |
| Width | 113 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 67 g |
| Depth | 113 mm |
| Bulb height | 11 cm |
| Bulb diameter | 6.1 cm |
| Package width | 88 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package depth | 75 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 88 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package depth | 75 mm |
| Package type | Box |
| Package net weight | 70 g |
| Package gross weight | 100 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of hue bulb(s) included | 1 bulb(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Hue bulb(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Diameter | 6.1 cm |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Bulb type | LED |
| Light colour | Soft white |
| Equivalent bulb power | 60 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | LED |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart bulb |
| Luminous flux | 806 lm |
| Bulb shape | Reflector |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Bulb voltage | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 9 W |
| Bulb size | A60 |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | F |
| Software upgrade note | When connected to Bluetooth App or Hue Bridge |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Light output | Soft white light |
| HomeKit compatibility | Yes |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696785317 |
| SAP width per piece | 8,800 cm |
| SAP length per piece | 7,500 cm |
| SAP height per piece | 16,500 cm |
| SAP EAN gross weight per piece | 104 g |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Included bulb energy efficiency class (old) | A+ |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696785317 |
| SAP EAN/UPC per piece | 8718696785317 |
| 12NC Logistic code(s) | 929001821602 |