We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue Secure Flood Light Camera
SKU
929003608801
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hue Philips Hue Secure Flood Light Camera End-to-end encryption 1080p HD video White and colour light Wires in to home's electricity
- All-in-one security
- Two-way talk
- Live view
- Powerful, colourful light
- End-to-end encryption
- Made for outdoors
Category: Security Cameras
| SKU | 929003608801 |
|---|---|
| EAN | 8720169177703 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Get powerful, colourful light, an integrated 1080p camera with night vision, and the ability to see what's going on and control the light right from the Philips Hue app. Mount it outside to monitor your home in real time — and then trigger an alarm to warn off potential intruders.
Get powerful, colourful light, an integrated 1080p camera with night vision, and the ability to see what's going on and control the light right from the Philips Hue app. Mount it outside to monitor your home in real time — and then trigger an alarm to warn off potential intruders.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Outdoor |
| Built-in light | Yes |
| Design | |
| Weatherproof | Yes |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Housing material | Metal |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle | 141.2° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Video | |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio input channels | 2.0 channels |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Interface | Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| Security | |
| Motion sensor | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100–240 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 92 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Package width | 2810 mm |
| Package height | 2090 mm |
| Package depth | 3240 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 2810 mm |
| Package height | 2090 mm |
| Package depth | 3240 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| AC adapter included | No |