We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Bridge
SKU
929001180640
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Hue Bridge Supports 50 lights, 12 accessories Enables Hue Sync Unlocks light and security integration Advanced encryption
- Smart control, home and away
- Control with your voice
- The heart of your system
- Add up to 50 Hue lights
- Extend with Hue accessories
- ZigBee technology
Category: Smart Home Light Controllers
| SKU | 929001180640 |
|---|---|
| EAN | 8719514342583 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Personal wireless lighting
2026-04-23T18:52:27+0200
The Hue Bridge is the heart of your integrated, intuitive smart lighting and security system. With easy installation and guided setup in the Hue app, the Bridge connects your lights, cameras and sensors to work together in harmony.
2026-04-23T18:52:27+0200
The Hue Bridge is the heart of your integrated, intuitive smart lighting and security system. With easy installation and guided setup in the Hue app, the Bridge connects your lights, cameras and sensors to work together in harmony.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Bridge | 1 |
| Number of bulbs per hue bridge (max) | 50 bulb(s) |
| Frequency range (hue bridge) | 2400 - 2483.5 MHz |
| Hue bridge mounting type | Desktop/Wall |
| Protection class | II |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage (hue bridge) | 100-240 V |
| AC adapter frequency (hue bridge) | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 280 g |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package height | 174 mm |
| Package weight | 310 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package height | 174 mm |
| Package weight | 310 g |
| Package net weight | 220 g |
| Package gross weight | 310 g |
| Technical details | |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Bridge | 1 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Hue bridge | Yes |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514342583 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514342583 |