We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips 919313000071 smart lighting Smart strip light Bluetooth
SKU
919313000071
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Set the right mood with warm to cool white light
- Unlock full suite of smart light features with Hue Bridge
- Seamlessly blend colours
- Shape, cut or extend
- Extendible up to 33 feet
- Dynamic light scenes
Category: Smart Lighting
| Interface | Bluetooth |
|---|---|
| Type | Smart strip light |
| SKU | 919313000071 |
| EAN | 8720169246485 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |
Easy smart lighting
Featuring gradient technology, this lightstrip blends different colours of light together at once. It's flexible and extendable up to 10 meters, letting you add a brilliant blend of colour to any space.
Featuring gradient technology, this lightstrip blends different colours of light together at once. It's flexible and extendable up to 10 meters, letting you add a brilliant blend of colour to any space.
| Features | |
|---|---|
| Bulb type | Integrated LED |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | White |
| Type | Smart strip light |
| Luminous flux | 1800 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Interface | Bluetooth |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Housing material | Silicone |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/50 Hz |
| Total power | 32.3 W |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Length | 3000 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
| Bulb type | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Type | Smart strip light |
| Luminous flux | 1800 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Interface | Bluetooth |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |